O Projektu
V cyklu ČRo Schůzky s literaturou byl v roce 2016 uveden díl se jménem Hra, bolest a čárymáry. Jednalo se o portrétní pásmo o americkém spisovateli Williamu Saroyanovi. Pro rozhlas je připravila Tereza Reková, pořad kromě vyprávění o Williamu Saroyanovi přináší především dramatizované ukázky z řady jeho knih a dovedným způsobem tak přibližuje spisovatelův život i tvorbu.
Překladatelka Věra Klásková v pásmu vysvětluje, že William Saroyan patřil do první generace Arménů, kteří se narodili na území Spojených států amerických. Jeho sepětí s rodnou zemí bylo tedy velmi silné, ale už se cítil být Američanem.
Lubor Falteisek se s Williamem Saroyanem osobně setkal, když byl v Praze v roce 1980, nedlouho před smrtí. Měl tehdy přednášku v Klubu spisovatelů na Národní třídě. Vzpomíná na něj takto: „Byl strašně sympatický. Měl žluté sako, takže v té šedi tady byl jediný, kdo byl výjimečný, měl červenou kravatu, takže působil trošku kolotočově. Ale pro nás to byl symbol té otevřené Ameriky.“
Falteisek se stal redaktorem několika Saroyanových v češtině vydaných knih. Spisovatelovu tvorbu dovede nahlédnout i kriticky: „Napsal sto knížek a tisíc povídek, to je šílené množství, to se člověk samozřejmě vyčerpá a píše i tehdy, kdy vlastně nemá co napsat. To by člověk nedělal, kdyby nebyl ve finanční nouzi. Počkal by si, až přijde nějaký nový nápad. Ale on byl ten autorský typ, žil z toho psaní.“
V pořadu hovoří překladatelka Věra Klásková a redaktor Lubor Falteisek.
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Lukáš Kopecký
Detaily Projektu
- Kategorie:ROZHLAS
- Dovednosti: