HUDBA V DŘEVĚ ZAKLETÁ / MUSIC CHARMED INTO THE WOOD

O Projektu

For English scroll down.

Když byly Beně Havlů čtyři roky, zaslechla v Československém rozhlase nahrávku xylofonu. Do zvuku tohoto dřevěného nástroje se okamžitě zamilovala, i když vůbec netušila, jak vypadá. Zeptala se na to tedy svého tatínka, který byl muzikant z povolání a hlava otevřená. „To někdo hraje na kostky čokolády,“ vysvětlil jí původ magického zvuku její otec. A tím zpečetil osud jedné muzikantky. Hrát na čokoládu chce totiž každé dítě.

Bena ještě ten rok dostala svůj první čtyřřadý xylofon k Vánocům a v sedmi letech již koncertovala za doprovodu orchestru. Talentovaná muzikantka svému nástroji zcela propadla – a to do té míry, že se brzy nespokojila ani s jeho tehdejší podobou, a vymyslela xylofon pětiřadý, který si také nechala patentovat. Tím se stala celosvětově jedinou hráčkou na uvedený nástroj.

Po Benině otci byl její největší oporou manžel Jiří Kubica (který vystupoval pod uměleckým jménem Rudolf Rod), dirigent a klavírista. Společně s Benou odehrál koncerty po celém světě (hráli také např. na audienci u princezny z Bangkoku). Jiří nicméně v roce 2014 po těžké nemoci zemřel a Bena zůstala sama se svým nástrojem.

Mezitím v Chicagu mladý americký producent Dennis Funk vyhledával na internetu nahrávky různých dřevěných nástrojů, a na youtube narazil na záznamy některých Beniných skladeb. Její virtuozita mu učarovala a rozhodl se, že s Benou musí navázat spojení. Pak na jedné mezinárodní rozhlasové konferenci potkal dokumentaristku Terezu Rekovou. Jakmile zjistil, že je Tereza z Česka, neváhal, a poprosil ji o pomoc.

Dokument hravou formou přibližuje život české umělkyně, a zároveň vykresluje její vztah k unikátnímu nástroji. Celé natáčení proběhlo dvojjazyčně, a v průběhu tak nastalo několik úsměvných momentů plných neporozumění nebo vyčerpání překladatele, tedy Terezy, která vystupuje z role pouhého překladatele, a stává se aktivním hybatelem děje. Dokument je příběhem o životě jedné nadšené muzikantky, ale také o problematice stáří, lásky, spravedlnosti a potřebě dobrých konců. Můžeme je ale vždycky mít?

Mistr zvuku: Ladislav Reich

Dramaturgie: Dan Moravec

Pořad si můžete poslechnout NA TÉTO ADRESE.

When Bena Havlů was four years old, she heard a recording of a xylophone on Czechoslovak Radio. She immediately fell in love with the sound of the wooden instrument, even though she had no idea what it looked like. So, she asked her father, who was a professional musician. “Someone is playing on chocolate bars,” her father explained to her. And with that, the fate of a young musician was sealed, because every child wants to play the chocolate bars.

Bena received her first four-row xylophone for Christmas that same year, and at the age of seven she was already giving concerts accompanied by an orchestra. The talented musician fell completely in love with her instrument – ​​to the point that she was soon not satisfied with its current form and invented a five-row xylophone, which she also patented. This made her the only player on the instrument in the world.

Meanwhile, in Chicago, a young American producer, Dennis Funk, was searching the Internet for recordings of various woodwind instruments and came across recordings of some of Bena’s compositions on YouTube. He was enchanted by her virtuosity and decided that he had to establish a connection with Bena. Then, at an international radio conference, he met documentary maker Tereza Reková. As soon as he found out that Tereza was from the Czech Republic, he did not hesitate to ask her for help.

You can listen to the programme in the Czech language HERE and you will find a script in English HERE.

Detaily Projektu