MĚSTO JAZZU

O Projektu

Jaký je rozdíl mezi rockerem a jazzmanem? Rocker hraje tři akordy pro tisíce lidí, jazzman tisíce akordů pro tři lidi.

Na konto jazzmanů i jazzu jako takového už vzniklo mnoho fórů. Jazzová muzika to totiž odjakživa neměla jednoduché. V každé době se ale našla skupina lidí, která ji milovala a nedovedla by si bez ní představit život. Třeba takový Aleš Benda. Ten byl na začátku 80. let, kdy jazz procházel řadou perzekucí, u zrodu České jazzové společnosti, a svou láskou k jazzu se nikdy netajil. Jak se ale dělá jazz? Je to řemeslo? A dá se ho naučit? Třeba na nějaké dílně…?

Aleš Benda společně s Radkem Jechem a Karlem Velebným se v roce 1984 rozhodli podobnou dílnu založit. A od té doby se každý rok ve Frýdlantu v Čechách koná Letní jazzová dílna – týdenní platforma určená k setkávání a výuce jazzmanů bez věkového omezení (loni bylo nejmladšímu frekventantovi 10 let a nejstaršímu 60).

Postupem času se tohle setkání stalo významným bodem v kalendáři nejen českých jazzmanů, ale i těch zahraničních. Na organizaci se podílí a podílela spousta uznávaných jmen, jako třeba Emil Viklický, Jiří Stivín, Boris Urbánek, Luboš Andršt, Rostislav Fraš nebo Karel Růžička, který prohlašoval, že „Dílna ve Frýdlantu musí být, i kdyby nebyly Vánoce,“. Pravidelně v srpnu do Frýdlantu dojíždí také lektoři z Velké Británie, Dánska a USA – v Pensylvánii existuje dokonce spřátelená Moravian College, jejíž lektoři na Dílně působí již více než 10 let.

Autorský dokument MĚSTO JAZZU byl natočen v průběhu LJD 2018. A protože jsou zdejší muzikanti otevření, veselí a hraví, nese se v tomto duchu i celý pořad. O tom svědčí i závěrečná slova Aleše Bendy, který po svém kolegovi Dílnu přejmenoval na Letní jazzovou dílnu Karla Velebného: „Je to sice skvělé, že máme už 35 let, ale přece nejsme pupek světa! Není důležité zúčastnit se, ale vyhrát si!“, tvrdí s úsměvem Benda.

Pořad si můžete poslechnout NA TÉTO ADRESE.

Režie: Radim Nejedlý

Dramaturgie: Dan Moravec

Mistr zvuku: Lukáš Dolejší